Komputerowe gry RPG

Podstawowym zadaniem gier komputerowych i równocześnie tym, co stanowi o ich globalnej popularności, jest możliwość wcielania się przez gracza w rożne role. Symulator lotów to szansa na zostanie pilotem, gra akcji przenosi w wojenną rzeczywistość, a strategia stawia gracza w roli dowódcy. Wszystkie te gatunki gier umożliwiają w pewien sposób prowadzenie innego, wirtualnego życia. Jednak za najbardziej wciągające rozgrywki pod tym względem, gdzie gracz decyduje o wielu aspektach dotyczących postaci, uznawane są gry typu RPG.
Role playing game – bo od tego pochodzi skrót RPG – oznacza dosłownie wcielanie się w rolę. Kontrola bohatera i jego poczynań znacznie wykracza przy tym poza ramy znane z gier akcji czy symulatorów, gdzie zabiegi na twarz pabianice scenariusz i świat gry jest ściśle ograniczony, a powodzenie danej misji zależy wyłącznie od naszej zręczności. W RPG wpływamy nie tylko na ruch i akcję, ale też wygląd, rozwój osobowości i umiejętności oraz decyzje podejmowane przez daną postać. Eksplorujemy świat według naszych preferencji i decydujemy o zadaniach, misjach, przynależności do różnych frakcji, a ostatecznie o kolejach losu bohatera. To właśnie tak szerokie spektrum możliwości identyfikowania się z daną postacią czyni gry RPG wyjątkowymi. Każda gra tego typu zwykle rozpoczyna się od wyboru postaci. Możemy zdecydować przy tym o rasie, płci, klasie i cechach fizycznych bohatera lub bohaterki.
Sama rozgrywka jest zazwyczaj otwarta, a jej tempo zależne od nas. Oczywiście zajęcia dla dzieci Gdynia wszystko zależy od ustalonej mechaniki gry, czyli zbioru zasad, jednak istnieje pewien wzór wspólny dla gier RPG. Jako gry fabularne oczywiście posiadają one fabułę, ale po drodze do rozwiązania głównego zadania – często jest to po prostu uratowanie fikcyjnego świata – na bohatera czeka wiele wątków pobocznych. Rozgrywka polega na eksploracji świata, zabijaniu przeciwników i spotykaniu się z bohaterami niezależnymi. Każde takie spotkanie czy pojedynek pociąga pewne konsekwencje, np.
podjęcie się misji, otrzymanie nagrody, przystąpienie do klanu itd. Wszystkie te wydarzenia wpływają na naszą postać przede wszystkim poprzez umożliwienie jej awansu na kolejne poziomy umiejętności. Nasz bohater zdobywa nowe przedmioty i zdolności, staje się coraz silniejszy i gotowy do rozwiązania głównego wątku fabuły. Zanim to jednak nastąpi, czeka go długa droga. Coraz lepsze możliwości techniczne nowoczesnych gier RPG czynią z rozgrywki niemal niekończącą się opowieść. Otwarty świat i ogromne możliwości interakcji z otoczeniem – środowiskiem naturalnym, zwierzętami i napotkanymi postaciami – zapewniają doskonałą rozrywkę na długie godziny. Każda z podjętych przez gracza decyzji wpływa przy tym na dalsze losy postaci i decyduje też o zakończeniu, w związku z czym za każdym razem gra jest inna i nie nudzi się.
Przykładem takiego nowoczesnego RPG może być słynny Skyrim. Nie oznacza to jednak, że starsze gry straciły na popularności. Kultowe tytuły, takie jak Diablo, wciąż posiadają oddane rzesze fanów na całym świecie.